Search

Birkaç gündür dünyamızı korumaya kafayı oldukca fazla taktıgım icin midir nedir arkadaşlarım, eşim, dostumla çevre bilinci konusunda hararetli konuşmalar yapıyorum. Tam bir çevreci değilim, olamıyorum ama dünya için küçük de olsa bir şeyler yapmak beni mutlu kılıyor. Bu fikirlerimi ne zaman toplum içinde paylaşsam enteresan tepkilerle karşılaşıyorum.

Arkadaşlarımla konuştuğum zaman konu suya gelince, önce golf sahalarına akıtılan milyonlarca metreküp suyun devletimizce denetlenmesini ondan sonra üzerlerine düşen görevi yerine getireceklerini söylüyorlar. Kendilerini enayi gibi hissediyorlarmış. Yani çevremdeki birçok insan aslında çevreyi büyük firma ve sanayinin kirlettiğini ve bunlar denetlenip kontrol altına alınmadan hiçbir şeyin düzelmeyeceğini söylüyorlar.

Peki gerçekten bu kadar sert mi yaklaşmalı bu konuya?

Bizim de çorbada bir kaşık tuzumuz bulunamaz mı?

Dişini fırçalarken veya banyoda köpüklenirken suyu kapatmak,

Telefon şarj olmuyorken ve elektrikli aletler kullanılmazken fişten çekmek,

İçeceğin çay kadar su kaynatmak,

Evde tasarruflu ampul kullanmak,

Kullanılmış pilleri ayrı bir yere atmak,

Denize hiçbir şekilde cam, sigara izmariti atmamak,

Dönüştürülmüş ürünler kullanmak,

Evden çıkarken tüm ışıkları kapatmak (bizde alışkanlıktır evde hep biri varmış hissini vermek için bir ışık açık bırakılır.)

Çamaşır makinesinde en kısa programları seçmek,

Daha az et tüketmek, gibi gibi bir çok konuda harekete geçmek çok mu zor?

Ya da bunları yapmak için önce devletin mi bir şeyler yapması gerekiyor?

Birey olarak devletten önce harekete geçmek ve çocuklarımızı da bu zihniyette yetiştirmek bence o kadar da zor değil. Rahatsız olmaya da gerek yok. Belki bu zihniyette yetiştireceğimiz çocuklar bir gün milletvekili olur ve harekete geçer, neden olmasin?

Bu arada çevre konusunda modacılar ve tasarımcılar ne yapıyor? Kendilerine düşen görevi yerine getirenler gerçekten de çok yaratıcı oluyorlar. Amerika ve Avrupa’da bu iş bir sektör olmuş durumda. İnsanlar eskiyi yeniye dönüştüren milyonlarca şey üretiyorlar. Bizim ülkemiz bu konuda bayağı geri kalmış durumda. Bakın size benden bir tüyo!

Eğer kendi işinizi yapmak istiyorsanız bu alanda Türkiye’de neler yapılabilir bir bakın derim. Ben bayılıyorum ve çevreci ürünleri kullanmak için çabalıyorum. Ancak bu ülkemizde biraz zor. http://www.earthlovershopping.com sitesini bir ziyaret edin. Hoşunuza gidecek şeyler olabilir. Babalar gunu icin bile ozel kose acip, donusumlu urunler yapmislar, yapmis iste adamlar! Belki siz de yaratıcılığınızı kullanıp kendinize ve çevrenizdekilere hediyeler yapabilirsiniz.

Neden olmasin?

M.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Additional comments powered by BackType