Search

Dünyanın en büyük değerlerinden biri değil midir SU?

Ben bugünlerde bu çevre ve su işine biraz kafayı fazla taktım.  Haksız da değilim sanki.. Doğal kaynaklar bu kadar kötü kullanılır mı? Bu kadar heba edilir mi? Ekolojik dengenin alt üst olmasıyla hortlamıyor mu yeni yeni hastalıklar? Kene salgınları, grip vakaları?

Bu ara elime ne geçse bu konuyla ilgili iyice duyarlı oldum, çünkü tüketim toplumlarında gözlediğim en sevimsiz konu, her şeyi doğa da dahil fazlasıyla tüketmek…

Hele bir resim geçti elime aşağıda sizlerle paylaştığım gerçekten, en karamsar olduracak cinsten…

Bir damla suya ihtiyacı olan bu çocuğun yaşadıklarına bir bakın. Yani buna nasıl seyirci kalabiliyor insanlık aklım hayalim almıyor. Deliresim geliyor. Bir uçağa binip gitmek geliyor.

Dünyada dönen hasılatın %74’ü Avrupa, Amerika gibi gelişmiş ülkeler tarafından harcanırken geri kalan % 26’sının az gelişmiş ülkeler tarafından paylaşılması ne kadar adil? Hem de bir nüfus orantısı yaptığında da gelişmemiş ülkeler daha kalabalık.

Bu orantısızlık yumağı içerisinde sıkışıp kalmış insanlar için benim bireysel olarak yapabildiğim şeylerden biri Greenpeace’e aylık bir bağış yapmak.

Çorbada benim de tuzum bulunsun diyorsanız www.greenpeace.org linkinden sizde bağışta bulunabilirsiniz. Acaba Red Cross’a mı katılsam? Keşke doktor olsaydım. Çok özeniyorum bu tip insani görevler peşinde zaman harcayan ve yaşam şeklini oluşturmuş insanlara.

Eminim bu yazıyı okuyan birçok kişi de kendi çapında bir şeyler yapıyordur veya yapmayı planlıyordur. İşten, çocuktan arta kalan zamanlarda veya çocuklarınızla, eşinizle ya da yanlız katılabileceğiniz birçok gönüllü programları var. Bu tip aktivitelere katılan ya da katılmayı planlayan arkadaşlarımız lütfen buraya yazsın. Bir elin nesi var iki elin sesi var. Belki ucundan tutmak isteyen birileri olabilir.

Fotoğraf sizi sarsmış olabilir ama sarsmalı da hepimizi ve bu gerçekle yüzleşmeliyiz bir an önce tamamen kuraklaşmadan, bu dünyada Allah tarafından bize sunulmuş nimetleri tamamen kaybetmeden…

Biraz farklı olmak lazım değil mi?

Geç Kalmadan Önce...

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Additional comments powered by BackType