Search

Bugün Teknosa’dan anahtarlı priz alabildim sonunda. Eve geldiğimde hemen TV ve yanıdaki cihazları anahtarlı prize taktım. Hem günün büyük bir bölümünde kullanılmayan bu cihazların elektriğini tamamen kesebiliyorum hem de prizler evdeki çocukların tel, şiş gibi sivri metalleri sokmalarına karşı korumalı.

Uzun zamandır aklımda olan bu işi bitirip rahatladıktan sonra güzel bir süpriz ile karşılaştım.

Teknosa Geri Dönüşümlü Poşet

Evet, Teknosa bütün poşetlerini geri dönüşümlü poşetler ile değiştirmiş! Konu ile ilgili ufak bir araştırma yaptım. Yeni başlamışlar sanırım çok fazla birşey bulamadım. Bir sitede aşağıdaki haber mevcut..

“Yeşil Teknosa projesi kapsamında dünyada ve Türkiye’de elektronik perakende sektöründe ilk defa geri dönüşümlü poşet kullanmaya başlayacaklarını ifade eden Mehmet Nane, “Yılda 10 milyon ürün satıyoruz. Bazı satışlarda çift poşet veriyoruz. Aylık poşet tüketimimiz 1 milyon civarında. Geri dönüşümlü poşetler neredeyse 2 katı daha fazla maliyetli. Ama çevreye katkı sağlamak istiyoruz. Ayrıca atık pilleri de topluyoruz” diye konuştu. Nane, Teknosa ve İklimsa’nın her ürüne bir ağaç dikme mantığıyla Muş, Mersin-Anamur ve Muğla’da orman oluşturma kampanyası başlatacağını da ekledi.” Orjinali bu linkte

Buradan Teknosa’nın atık pilleri topladığını da farkediyor ve daha da seviniyorum. Uzun bir süredir atık pil kutusu bulamadığım/yerlerini bilmediğim için biriktirdiğim bitmiş pilleri artık Teknosa’ya götürebileceğim.

Poşetlerin üzerinde ise şunlar yazıyor;

  • Bu poşet doğaya bırakıldığı zaman, 12-24 ay içerisinde mikroorganizmaların, nemin, güneş ışığının, ısının ve oksijenin bulunduğu ortamlarda parçalanıp, ASTM D 6954-04 standartlarında belirtildiği gibi biyolojik olarak çözülür.
  • Atık piller Teknosa’ya! Katkınız doğaya! Evde ve işyerlerinde uzun süre saklamayın. En yakın atık pil kutusuna atın.
  • Enerji Bakanlığ’ının enerji tasarruufunu yaygınlaştırmak için başlattığı EN-VER (Enerji Verimliliği) projesine destek veriyoruz.
  • Daha temiz bir çevre için bu torbayı defalarca kullanın.
  • Torbayı doğaya terketmeyiniz.
  • Bu torba için hiç ağaç kesilmedi.

Bu faaliyetleri için Teknosa’yı tebrik ediyorum. Özel sektördeki diğer firmaların da benzer çalışmalarını bekliyoruz.

Bildiğiniz buna benzer çalışmalar varsa lütfen bizimle paylaşın, buradan duyuralım. Hep birlikte biraz daha bilinçli olmaya doğru ilerleyelim.

Bu arada; bütün gece boyunca hiç TV açmadık ve anahtar kapalı olduğu için de hiç bir elektrik enerjisi tüketilmemiş oldu.

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Additional comments powered by BackType