Search

Çöplerinizi atarken camları, şişeleri, pilleri diğer çöplerinizden ayırıyor musunuz?
Bunu yapmak günlük hayatınız içerisinde ne kadar aklınıza geliyor?
Evinize en yakın geri dönüşüm kutusunun yerini biliyor musunuz?

Bu satırları okumaya başladığınızda lütfen yukarıdaki soruların cevaplarını tekrar düşünün. Sonuçlarınız olumlu ise lütfen kendinizi tebrik edin ve yakınlarınızı ve etrafınızdakileri bu konu ile ilgili bilgilendirin.

Cevaplarınız olumsuz ise; lütfen biraz araştırıp bu konuya hassasiyet gösterin. Her bir bireyin içinde yaşadığımız dünyaya saygı göstermesi ve onu koruması gerektiğini tekrar tekrar anlatarak ahkam kesmemize gerek yok tabiiki.  Amacımız bunun farkında olmayanlara konuyu hatırlatmak, devam eden yaşam süreçlerinde bu konulara daha fazla önem vermelerini sağlamak olmalı belki.

Hayatımızda çok basit ve ufak değişikliklerle büyük kazanımlar sağlamak mümkün. Örneğin cam geri dönüşümü sayesinde aşağıdaki rakamlara ulaşılabiliyor;

Enerji tüketiminde azalma : %25
Hava kirliliğinde azalma : %20
Maden atığında azalma : %80
Su tüketiminde azalma : %50
Korunan doğal kaynaklar: Kum, soda, kireç
  • Enerji tüketiminde azalma : %25
  • Hava kirliliğinde azalma : %20
  • Maden atığında azalma : %80
  • Su tüketiminde azalma : %50
  • Korunan doğal kaynaklar: Kum, soda, kireç

Cam KumbarasıBunu sağlamak için tek yapmamız gereken cam atıklarımızı biriktirerek, üzerlerindeki plastik kapak gibi cam olmayan parçalardan ayırmak ve sokaklarımızdaki cam kumbaralarına atmak. Benzer uygulamalar pil, aluminyum, ambalaj, elektronik atık, lastik, plastik, tekstil ve yağ atıklarda da geçerli. geridonusum.org sitesi lisanslı geri dönüşüm tesislerinin listesini vermiş. Buraya tıklayarak bu listeye ulaşabilirsiniz.

Konu sadece cam şişelerle sınırlı değil tabiiki. Aynı özeni işyerlerimiz için de göstermek, yöneticilerimize konu ile ilgili hatırlatmalar yapmak,  uygulamalarımızı buralarda da devam ettirmek, arkadaşlarımızı dostlarımızı konudan haberdar etmek te  çok önemli.

Google’da biraz araştırmama rağmen cam kumbaralarının yerlerini gösteren bir liste bulamadım. Belediyelerimizin web sitelerinde de özel bir bilgi yok. İsterseniz burada yerlerini bildiğiniz cam kumbaralarının lokasyonlarını paylaşabiliriz. Yorum olarak eklemeniz yeterli olacaktır.

Yandaki resim 1.Levent Yeni Sülün Sokak’taki cam kumbarasına ait.

Farkındalıklarımızı arttırmamız ümidi ile.. Sağlıcakla kalın..

5 Comments

3 Responses to “Geri dönüşüm çok önemli ama acaba bizler neler yapıyoruz?”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Additional comments powered by BackType