Search

Türbin

Yeryüzünde konuşlanmış Rüzgar Türbinleri mevcut rüzgar enerjisinden ancak %20-25 dolaylarında faydalanabiliyorlar. Fakat gökyüzünde 300 metreden itibaren bir rüzgar türbinimiz olsaydı bu verim ikiye katlanabilirdi. İşte bu düşünceyle yola çıkan merkezi Ottowa Kanada’da bulunan Magenn şirketi dünyanın ilk havada “yüzen” rüzgar türbinini tasarladı. Aşağıdaki resimlerde de göreceğiniz gibi protipleri bitmiş yeni nesil yenilenebilir enerji aracıyla karşı karşıyayız.


Magenn Hava Pervane Sistemi yada kısa adıyla MARS içi helyum dolu küçük bir balonun iki yanında bulunan jeneratörlerin rüzgar enerjisiyle dönmesiyle oluşan ve açığa çıkan elektrik enerjisini kablolar yardımıyla yere ileten bir sistem. MARS’ın üzerinde bulunan santrifüj bıçakları yüzlerce megawatlık temiz, yenilenebilir enerjiyi yerde bulunan rüzgar türbinlerinden çok daha az maliyetle üretebilmektedir.
Çalışma prensibini gösteren animasyon

MARS’ı üreten şirketin amacı bu ürünü herkesin kullanabileceği pratik bir elektrik kaynağı haline getirmek. Özellikle elektriğin ulaşamadığı kamp alanları, karavanlar, kırsal alanlar, felaket bölgeleri, madenler gibi yerlerde kullanılması öngörülmekte.

Prototip Görüntüleri
Dünya yenilenebilir enerjilere yönelirken ülkemizde hala bu yönde bir araştırma geliştirme olmaması insanı üzüyor.

One Response to “Uçan Rüzgar Türbinleri”

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.

Additional comments powered by BackType